Chcete optimalizovat firemní finance a zvažujete, zda je výhodnější úvěr, kontokorent, nebo faktoring? Nástrojů je celá řada a někdy je těžké se v nich orientovat. V našem článku se dozvíte, jaké jsou výhody a nevýhody každé z těchto možností, kdy se vyplatí využít bankovní úvěr, jak funguje kontokorent pro flexibilní financování a kdy zvolit faktoring jako efektivní způsob správy pohledávek. Správně vybraný nástroj pomůže udržet finanční stabilitu.

🎓 Článek vám v rámci CAFLOU akademie přináší CAFLOU® - český cash flow software

Faktoring je řešení, když potřebujete rychlý přístup k financím

Faktoring je oblíbená možnost financování, která spočívá v odkupu pohledávek (neuhrazených faktur) firmy specializovanou společností – faktorem. Firma okamžitě obdrží část hodnoty faktur (obvykle 70-90 %), a jakmile dojde k uhrazení od klienta, posílá faktoringová společnost zbytek po odečtení smluveného poplatku za své služby. Odkup pohledávky provádí buď bez možnosti zpětného regresu (riziko za nesplacenou pohledávku přechází na faktoringovou společnost) nebo s možností zpětného regresu (odpovědnost dál leží na dodavateli). 

Faktoring je ideální pro firmy s dlouhými dobami splatnosti faktur, které potřebují rychlý přístup k financím pro provozní náklady nebo růst. Funguje to tak, že vystavíte svému klientovi fakturu, tu pošlete faktorovi a on vám ji za domluvenou provizi ihned proplatí. 

Výhodou je, že kdyby náhodou nedošlo k proplacení faktury od klienta, je vymáhání na faktoringové firmě. Mimo faktoringu existuje i forfaiting a různé moderní cesty financování. Více se o nich dočtete zde.

Výhody faktoringu:

  • Rychlý přístup k hotovosti: Faktoring umožňuje firmám získat peníze z neuhrazených faktur obratem a zlepšit jejich likviditu a cash flow.
  • Snížení rizik neplacení: Faktor přebírá riziko spojené s neplacením pohledávek, čímž firma chrání své finanční zdraví.
  • Zjednodušení správy pohledávek: Faktoringová společnost přebírá správu pohledávek a řešení dlužníků, což firmě ušetří čas a náklady.

Nevýhody faktoringu:

  • Nekompletní výplata faktury: Výplata obvykle probíhá tak, že obdržíte cca 75 % z hodnoty faktury (někde i víc) a zbytek přijde hned, jakmile je faktura uhrazena. Nedisponujete tedy hned celou částkou.
  • Poplatky: Za poskytnutí této služby zaplatíte tzv. faktoringovou provizi (cca 3 až 8 % z pohledávky). Tvoří ji administrativní náklady a riziková složka. 
  • Vliv na vztahy se zákazníky: Někteří zákazníci reagují negativně na zapojení třetí strany do správy jejich pohledávek.
  • Výběr špatné faktoringové společnosti: Vyberte si skutečně kvalitní a ověřenou společnost, která nepoškodí vaši pověst. Nezapomeňte, že špatné jednání se zákazníky může ovlivnit i vaše podnikání.
  • Důraz na bonitu odběratele: Faktoringové společnosti neproplatí úplně každou fakturu vůči všem odběratelům. Snaží se o minimalizaci rizika, proto většinou prověřují bonitu odběratelů, musí být např. 3 roky v zisku. Jiné mají svůj whitelist, a pokud tam nemají vašeho odběratelé vedeného, odmítnou faktury zaplatit. 

Krátkodobé problémy překlenete s kontokorentem

Kontokorent je krátkodobý úvěr poskytovaný k běžnému účtu (podnikatelskému), který umožňuje firmám čerpat peníze nad rámec zůstatku až do stanoveného limitu. Je vhodný pro překlenutí krátkodobého nedostatku hotovosti, například při opožděných platbách od zákazníků nebo při sezónních výkyvech. Podobnou funkci zastane také podnikatelská kreditní karta, která zahrnuje navíc bezúročné období a různé věrnostní programy.

U obou produktů je výše úvěrového rámce pevně daná a nelze ji přesáhnout. Kontokorent je ideální pro vyrovnání cash flow, ale musíte mít jistotu, že získáte včas prostředky pro jeho dorovnání, protože jinak zaplatíte zbytečně vysoké úroky.

“Úrokové sazby u kontokorentů jsou vždycky vyšší než u běžných bankovních půjček. Průměrné roční úrokové sazby se pohybují v rozmezí 15 až 30 % p. a. Značně vysoký úrok u kontokorentu je „daní za flexibilitu“, kterou vám s ním banka poskytuje. Všimněte si, že úroková sazba je dokonce vyšší než mnoha půjček nebankovních.” [zdroj]

Výhody kontokorentu

  • Získáte finanční rezervu pro nečekané výdaje, kterou máte neustále po ruce.
  • Kontokorent se splácí automaticky.
  • Pokud jej nevyužíváte, nic za něj neplatíte, a to ani úroky.
  • Můžete využívat opakovaně bez nutnosti žádat pokaždé o nový úvěr.
  • Vzhledem k tomu, že dostanete peníze od banky, ve které máte účet, nemusíte se s velkou pravděpodobností bát nějakého neprofesionálního jednání.

Nevýhody kontokorentu

  • Vysoké úroky a sankce z prodlení, když nevyrovnáte úvěr včas.
  • Je to snadná finanční past zejména pro ty, kdo nemají dobrou finanční disciplínu
  • Nehodí se na dlouhodobé financování firemních potřeb. 
  • Alespoň jednou do roka nebo jednou za šest měsíců (záleží na konkrétních podmínkách banky) musí dojít k úplnému splacení kontokorentu. 

Velkou oblibu mají bankovní a nebankovní úvěry

Abyste mohli dobře podnikat, potřebujete kapitál. Bez něj se podniká jen špatně. S problematickou situací může pomoci rozumně zvolený úvěr, nejčastěji podnikatelský, který je určený firmám a fyzickým osobám. Oproti běžným půjčkám si totiž můžete půjčit mnohem větší objem peněz.

Prostory pro své podnikání se dají pořídit s podnikatelskou hypotékou, musí být ale zkolaudovaná a pojištěná. Není problém, abyste v takové nemovitosti zároveň i bydleli. Pokud nepotřebujete věc vlastnit, využijte leasing. Ten splácíte měsíčními splátkami, čímž dochází k menší zátěži rozpočtu firmy. 

V kurzu jsou i nebankovní půjčky, které řeší podnikatelům hlavně akutní problémy. Často jej volí začínající podnikatelé, ti, kdo na peníze chvátají nebo nemají tak dobrou bonitu jako jiní. Což ale rozhodně neznamená, že by úvěrová společnost jejich finanční stabilitu nezkoumala. Tuto povinnost mají všichni. Jen jsou podmínky obvykle méně tvrdé, ovšem za vyšší úrok a poplatky. Proto je důležité nabídky pečlivě porovnávat, například v internetových srovnávačích jako Hyperfinance.cz a vybrat tu nejvýhodnější.  

Tip: Nesmíme zapomenout ani na peer-to-peer půjčky. Jde o platformy, na kterých půjčují peníze obyčejní lidé, kteří se na úvěr slouží, často za výhodnějších podmínek než banka. Částky úvěru ale nebývají tak vysoké.

Výhody a nevýhody financování úvěrem

  • Bankovní úvěr je tradiční forma financování s nižšími úrokovými sazbami a delšími splatnostmi vyžadující dobrou bonitu a zajištění. Využití je vhodné pro větší investice, jako je nákup nemovitostí nebo zařízení.
  • Nebankovní úvěr nabízí rychlejší přístup k financím, méně administrativy a větší flexibilitu, ale za cenu vyšších úroků a krátkodobější splatnosti. Je vhodný pro pokrytí krátkodobých potřeb nebo pro firmy, které mají potíže se splněním bankovních podmínek. 

Úvěr je vhodné použít pro firemní financování v následujících situacích:

  • Investice do růstu: Financování rozšíření, jako je nákup nového zařízení, expanze na nové trhy nebo otevření nových poboček.
  • Krátkodobý cash flow: Pro překlenutí období s nízkou likviditou nebo sezónními výkyvy v příjmech.
  • Konsolidace dluhů: Sjednocení několika menších závazků do jednoho s výhodnějšími podmínkami.
  • Kapitalizace příležitostí: Pro využití okamžitých příležitostí, které mohou přinést zisk, jako jsou zvýhodněné nákupy materiálů nebo rozšíření výroby.

Externí financování je nutné dobře promyslet

Neexistuje univerzální rada, jak optimalizovat podnikové finance pomocí zvenčí. Rozhodnutí ovlivňuje velikost firmy, její aktuální finanční situace, míra rizika, jakou chce podnik podstoupit, doba, na kterou potřebuje peníze i na možnosti, že se celá situace bude opakovat. Nejdříve je potřeba zvážit všechny faktory a teprve poté se rozhodnout, jaký typ úvěru a jestli vůbec nějaký bude ten pravý. 

Autor článku: Martina Mádlová, ve spolupráci se společností Bezvafinance s.r.o. (online zprostředkovatel spotřebitelských úvěrů). Autorka se dlouhodobě se věnuje světu úvěrů, investic, finančnímu vzdělávání. Ráda informace předává dál prostřednictvím portálů, které se tematice osobních financí věnují.

<< Zpět ke všem článkům Caflou akademie