Technologie umělé inteligence (AI) stávají běžnou záležitostí, a proto poskytovatelé softwarových řešení integrují AI do svých stávajících systémů, aby zvýšili produktivitu a poskytli uživatelům lepší zážitky. CRM, řešení pro řízení firem, finanční & účetní software a samozřejmě nástroje pro řízení projektů jsou jen některé z platforem, které využívají AI.

Umělá inteligence má však velmi široký záběr a její nástroje sahají od těch pro generování textů (které jsou vyvíjeny na rozsáhlých jazykových modelech) až po technologie optimalizace procesů a systémy pro prognózy a plánování. Abychom vám tedy pomohli vybrat ty správné nástroje pro řízení projektů, které využívají AI, vytvořili jsme seznam doporučených softwarů pro řízení projektů, které různými způsoby umělou inteligenci využívají.

🎓 Caflou sérii "Jak efektivně řídit projekty" přináší CAFLOU® - lehký firemní systém, se kterým řídíte výkon a ekonomiku své firmy, týmu a projektů 100% digitálně, i na dálku.

Co byste měli hledat v nástrojích pro řízení projektů s umělou inteligencí?

Většina rozšířenějších nástrojů pro řízení projektů má integrovanou umělou inteligenci, která pomáhá uživatelům dosahovat vyšší produktivity. Existují však stovky řešení pro řízení projektů a desítky těch populárnějších, takže vybrat ten správný software pro vaše potřeby není vždy jednoduché.

Naše rada? Pečlivě zvažte tyto faktory a vyberte si řešení, které je šité na míru vašim potřebám:

 • Pro koho je určen? Zatímco některé nástroje pro řízení projektů se snaží zaujmout všechny, najdete mnoho nástrojů, které jsou více zaměřené na úzký okruh uživatelů. Například Microsoft Projects je přizpůsoben pro firmy používající Microsoft Suite, zatímco třeba Caflou je určeno pro malé firmy do 100 zaměstnanců.
   
 • Integrace. Komunikuje či spolupracuje software s dalšími relevantními nástroji vaší technologické infrastruktury? Obecně platí, že populárnější nástroje pro řízení projektů podporují integrace do více platforem. To však neznamená, že byste neměli uvažovat o menších dodavatelích – mnozí z nich totiž nabízejí integrace, které jejich cíloví uživatele ocení nejvíce.
   
 • Dovednosti umělé inteligence. Nenechte se oklamat šíří AI funkcí daného nástroje; ujistěte se, že nabízí nástroje a funkce, které přímo odpovídají potřebám vaší firmy. V opačném případě se raději vyhněte funkcím, které neslouží vašim zájmům.
   
 • Funkce řízení zdrojů. Většina nástrojů pro řízení projektů obsahuje základní funkce pro řízení zdrojů, jako je např. přiřazování úkolů. Některé však nabízejí i pokročilejší funkce, jako je například předpovídání vytížení týmu pomocí AI s ohledem na očekávané projekty. 
   
 • Funkce pro spolupráci. Některé nástroje řízení projektů nabízejí základní komunikační funkce, jako je komentování a zmiňování, zatímco jiné poskytují sofistikovanější funkce, jako je chat nebo videokonference. 
   
 • Automatizace. Automatizace je klíčová pro zvýšení produktivity a dobře se páruje s technologiemi umělé inteligence. Nástroj pro řízení projektů by měl být přinejmenším schopný integrace s automatizačními nástroji třetích stran (jako je Zapier nebo Make). Nejlepší však je, když má platforma i vlastní vestavěné funkce automatizace.
   
 • Personalizace. Pokud používáte nástroj, který je určen pro vaši firmu – např. Caflou je ideální pro firmy do 100 zaměstnanců – tak nastavení je poměrně jednoduché. Některé nástroje pro řízení projektů jsou však určeny pro velmi širokou škálu uživatelů, tak se před investováním do nich ujistěte, že mají správné šablony a možnosti personalizace. 

Top nástroje pro řízení projektů s umělou inteligencí 

Zde je stručný přehled všech nástrojů, které budeme hodnotit:
1.    ClickUp: komplexní nástroj pro řízení projektů s rozsáhlými funkcemi umělé inteligence.
2.    Asana: jednoduché centralizované řešení pro řízení projektů.
3.    Caflou: spravujete klíčové firemní procesy a získáte přehled o dění v celé společnosti. 
4.    Microsoft Projects: pro firmy, které hledají „těžkotonážní“ systém pro řízení projektů.
5.    Process Street: využíváte automatizaci procesů s umělou inteligencí.
6.    Forecast: činíte zásadní rozhodnutí na základě dat, kterým můžete důvěřovat.

6 nejlepších řešení pro řízení projektů s aspekty umělé inteligence

1. ClickUp

ClickUp je oblíbený, vysoce přizpůsobitelný software pro řízení projektů. ClickUp má širokou sadu funkcí umělé inteligence. Níže jsou některé způsoby, jak můžete využít AI v ClickUp:

 • Shrnutí dokumentů
 • Psaní dokumentů (např. požadavky projektu)
 • Generování jednotlivých úkolů
 • Předvídání kapacitních potřeb a lepší přidělování zdrojů
 • Překlad a lokalizace informací
 • Odhady projektových nákladů

2. Asana

Zatímco ClickUp je silná, vysoce přizpůsobitelná platforma, Asana nabízí zákazníkům významnou výhodu: jednoduchost. Funkce umělé inteligence v aplikaci Asana nejsou tak rozsáhlé jako v ClickUp, ale jsou dobře promyšlené a zlepšují produktivitu, snižují počet chyb a omezují opakující se práci. Pomocí AI v Asaně můžete:

 • Definovat cíle na základě historických dat. Stačí zadat umělé inteligenci popis vašeho současného projektu a nechat ji zanalyzovat předchozí projekty, aby navrhla relevantní cíle a úkoly.
 • Získávat aktualizace v reálném čase. Asana AI monitoruje projekty a stahuje pracovní data v reálném čase, aby vás upozornila na překážky a potenciální rizika. 
 • Poskytnout členům týmu promyšlené zaškolení do projektu, které je seznámí s úkoly, zdroji a cíli každého projektu.

3. Caflou

Caflou je mnohem víc než jen nástroj pro řízení projektů – je to kompletní sada pro řízení celé firmy, která vám umožní:

 • Řídit vztahy se zákazníky, projekty, úkoly a zdroje na jednom místě.
 • Využívat data k optimálnímu řízení financí, rozpočtů a firemní či projektové ekonomiky.
 • Automatizovat opakující se úkoly pomocí vestavěných automatizací a workflow.

V rámci funkcí umělé inteligence vám Caflou umožní:

 • Zadat umělé inteligenci, aby shrnula důležité dokumenty nebo komunikaci týmu.
 • Využít generativní umělé inteligence Caflou k vytvoření WBS projektu, návrhu milníků projektu nebo checklistů.
 • Použít umělou inteligenci Caflou k vytěžená dat z přijatých faktur, což pomůže při řízení nákladů projektů.
 • Vylepšit produktivitu pomocí funkce převodu textu na řeč nebo řeči na text, s využitím umělé inteligence. 
 • Nechat AI vytvořit obsah, třeba projektový brief, nebo vygenerovat na základě zadání obrázek.

4. Microsoft Project

Microsoft Project má vše, co očekáváte od propracovaného nástroje pro řízení projektů.  Můžete také využít možnosti řízení projektů s umělou inteligencí od Microsoftu pro lepší plánování zdrojů, vytváření WBS projektů nebo vyhodnocování rizik. 

5. Process Street

Process Street je nástroj pro řízení procesů založený na umělé inteligenci, který umožňuje vytvářet a automatizovat pracovní postupy. Projektoví manažeři používají Process Street k integraci svých pracovních postupů, automatizaci opakujících se úkolů, vylepšení analýzy dat a prognóz a dalším. Na rozdíl od nástrojů pro řízení projektů se Process Street zaměřuje na řízení procesů tím, že synchronizuje vaše pracovní postupy napříč různými platformami.

Process Street využívá umělou inteligenci dvěma klíčovými způsoby k vylepšení pracovních postupů: 

 1. Generací pracovních postupů. Process Streetu můžete popsat svůj proces nebo pracovní postup a on ho oživí pomocí kroků, termínů, úkolů, schvalování a proměnných. Můžete tyto pracovní postupy dále personalizovat a automatizovat v nich úkoly.
   
 2. Automatizací některých úkolů. Process Street vám umožňuje specifikovat "AI úkoly", které se budou automaticky provádět umělou inteligencí. AI můžete například použít pro sběr dat nebo generování reportů.

6. Forecast

Forecast je nástroj pro řízení projektových zdrojů založený na datech, který vám pomůže maximalizovat návratnost projektu optimalizací způsobu řízení financí, zdrojů a týmů. Aplikaci lze integrovat do všech vašich technologií a systémů, centralizuje vaše data a poskytuje inteligentní doporučení pro maximalizaci návratnosti.

Mezi schopnosti umělé inteligence ve Forecastu patří:

 • Sledování rizik. Předpověď proaktivně upozorňuje na potenciální problémy, takže projektoví manažeři mohou přijmout preventivní opatření.
 • Řízení zdrojů. Ujistíte se, že se váš tým zaměřil na správné věci ve správný čas pomocí inteligentních doporučení a praktických informací.
 • Finanční informace v reálném čase. Zjistěte, kde je třeba snížit náklady a jak zvýšit zisky díky uceleným a inteligentním finančním přehledům.
 • Předpovídání kapacitních potřeb. Nejste si jisti, zda máte zdroje na nový projekt, nebo zda budete muset najmout další odborníky? Forecast analyzujte potenciální projekt a určete jeho dopad na vaši firmu a zdroje.
   

<< Zpět ke všem článkům série Jak efektivně řídit projekty