Z naší Caflou akademie již víte, že strategické řízení cash flow je nezbytná součást řízení úspěšné firmy. Jak ale začít cash flow řídit tak, aby to neznamenalo další administrativní zátěž? Využijte naplno automatizace a možností informačních systémů. Jaké jsou možnosti využití tabulkového procesoru typu Excel, účetního systému nebo specializovaného softwaru?

🎓 Článek vám v rámci CAFLOU akademie přináší CAFLOU® - český cash flow software

Firemní finance mějte pod kontrolou

Podnikání je obrazem svého majitele a managementu. Neustálé hledání a odstraňování příčin finančních potíží je nezbytnou podmínkou vaší konkurenceschopnosti. Přemýšlejte, jak poznáte, kteří zaměstnanci přinášejí hodnotu a kteří se jen vezou. Nastavte sledování produktivity a hlídejte její pokles. Propočítávejte poskytnuté slevy, abyste věděli, zda nejsou příliš vysoké, a proto ani při zvýšených prodejích nedávají ekonomický smysl. Vyhodnocujte procesy, abyste zjistili, zda nejsou špatně nastavené namísto toho, aby vám šetřily čas, peníze, zvyšovaly marže, zlepšovaly práci se zákazníky a zásadně přispívaly k jejich udržení. Co nepojmenujete, to se nemůže do budoucna změnit.

Udržet finance pod kontrolou vám efektivně pomůže dobře nastavený informační systém.

Díky zavedení systematického sledování ekonomické stránky vašeho podnikání v předstihu zjistíte, zda pravděpodobně dosáhnete plánovaného zisku a nedostanete se do finančních potíží. Co měříme, to řídíme. Nenechte se zaskočit okolnostmi, aktivně svoje podnikání řiďte!

Postačí Excel?

Vedete si přehled peněžních příjmů a výdajů v Excelu nebo podobném tabulkovém procesoru? Zprvu zřejmě tabulka stačí, ale postupem času takové řízení cash flow možná připomíná věštění z křišťálové koule, že? Čím více do budoucnosti se upírá váš pohled na to, kolik peněz který den přibude na vašem účtu, kolik bude naopak muset zaplatit vaše firma a jestli na toto platby budete mít, tím více je obraz nejasnější. Dobří věštci používají podpůrné prostředky v podobě paměti, zápisníků či excelových tabulek, kde shromažďují různé záznamy o tom, co jim jejich účetní systém nedokáže prozradit, a které jim pomáhají obraz v křišťálové kouli poněkud zaostřit. Ovšem tyto podpůrné prostředky bývají náročné na údržbu, aktualizaci, skladování a jejich chybné či nedůsledné užití způsobuje špatné předpovědi. 

Cash flow v excelu

Cash flow v účetním systému

Ve vašem účetním systému jsou informace potřebné pro přehledy a výkazy cash flow uvedeny, nicméně k vygenerování obsahově správného a hlavně včasného cash flow na jejich základě je ještě dlouhá cesta. Účetnictví nepracuje s alternativním budoucím vývojem, zajímá ho to, co nastalo, co lze již podložit účetním dokladem.

Jelikož každá předpověď zahrnuje jistou dávku nejistoty, je dobré mít k dispozici možnost se připravit na budoucí situace v podobě scénářů. Co by se stalo, kdy odběratel zaplatil později, nebo nezaplatil vůbec? Je nutné navyšovat úvěr či limit kontokorentu? Stačilo by zaplatit o něco později, případně si pohlídat včasnou platbu od určitých odběratelů? Komplexní modelování je účetním systémům cizí.

Pokud nepoužíváte žádný sofistikovaný ERP systém pro řízení fakturace a správu účtů či patříte mezi firmy, kterým vede účetnictví externí subjekt a nemáte tak přístup do účetního programu, nabízí se efektivní řešení v podobě softwarových nástrojů zaměřených na menší a střední podnikatele, které jsou určeny právě k řízená a plánování cash flow:

Sofistikované řešení pro řízení a plánování cash flow 

Specializované softwarové nástroje finančního řízení vám ukážou vývoj stavu volných peněžních prostředků do budoucna s cílem zabránit situaci, kdy se ocitnete bez peněz pro platby vašim dodavatelům. Umožní vám evidenci výdajů a příjmů za celou firmu, po klientech a dodavatelích, po projektech či dle různých kategorií plateb. Velkou předností je skutečnost, že vše podstatné máte na očích, snadno data upravujete nebo modelujete různé sénáře.

Například online aplikace Caflou, ke které se bezpečně přihlásíte odkudkoli, aniž byste museli něco stahovat či instalovat, nabízí rychlý pohled na vaše podnikání, kdy máte přehled klientů a obchodních partnerů vždy po ruce a aktuální i plánované příjmy a výdaje přehledně v grafu a tabulce.

To vám umožní mít opravdový přehled o příjmech a nákladech v čase. Uvidíte příjmy a výdaje podle firem, projektů nebo kategorií za zvolené časové období. Plánovat a odhadovat příjmy a náklady můžete dokonce i do budoucnosti. V přehledu Cashflow vidíte, jak si vedete, celkově nebo i z pohledu každého zákazníka nebo projektu.

Řízení a plánování cash flow v Caflou

Sledujte i vy cash flow napříč firmou, zákazníky či dodavateli ale i projekty nebo úkoly. 

Podívejte se, jak je na tom s přehledem cash flow konkurence.

Začněte teď a zdarma

<< Zpět ke všem článkům Caflou akademie

 

Autorka článku: Ing. Pavlína Vančurová, Ph.D. ze společnosti  Padia

Ing. Pavlína Vančurová, Ph.D.

Ve spolupráci s paní Ing. Pavlínou Vančurovou, Ph.D., specialistkou na ekonomiku firem ze společnosti PADIA, s.r.o. jsme pro vás připravili Caflou akademii, jejímž cílem je pomoci vám rozšířit znalosti v oblasti řízení peněžních toků v malých a středních firmách. 

Pavlína se ve své praxi věnuje ekonomickému poradenství v oblasti finančního řízení a nastavování controllingu ve firmách různých oborů a velikostí. V roce 2011 spoluzakládala poradenskou společnost PADIA, kde působí jako školitelka a interim finanční ředitelka pro řadu klientů. Čerpá rovněž ze zkušeností z pozice výkonné ředitelky mezinárodní konzultační firmy. Působila jako univerzitní pedagog a je autorkou řady odborných publikací.